Довідник будівельника: вимоги до якості мурування

будівництво житлового будинку «Липинський»

Під час роботи муляр повинен слідкувати за тим, щоб використовувалися розчин і цегла, вказані в робочих кресленнях, а горизонтальні і вертикальні шви були повністю заповнені розчином. Не можна без потреби допускати пустошовку у швах кладки. Це ослаблює її, знижує довговічність. По ходу мурування муляр регулярно повинен перевіряти:

  • перев’язування швів, горизонтальність і прямолінійність поверхонь і кутів;
  • установлення закладних деталей і в’язей;
  • якості поверхні кладки (рисунок і розшивка швів, підбирання цегли для зовнішньої версти тощо).

Для перевірки якості мурування муляр користується вимірювальними інструментами і пристосуваннями. Під час мурування слід також перевіряти на предмет відповідності проекту (наприклад, товщину стіни, розміри прорізів, ніш та їх відносне розміщення); місця обдирання прогонів, балок, балконів, перемичок, плит перекриття на стіни, стовпи, пілястри і замурування в кладку; кріплення тонких стін і перегородок до капітальних стін або до каркасу будинку, а також якість армування у відповідності з проектом.

Після закінчення мурування кожного поверху належить проводити інструментальну перевірку горизонтальності, відміток і відміток верху кладки незалежно від проміжних перевірок горизонтальності рядів. У тих випадках коли відхилення перевищує допустимі , кладку необхідно переробити за рахунок винних або виправити дефект (згідно договору із замовником). В суху, душну або вітряну погоду цеглу перед укладанням сильно змочують водою або занурюють у воду для того, щоб відбулося краще зчеплення розчину і нормальне його тверднення. Це особливо важливо для мурування у сейсмічних районах і мурування на розчині з цементними в’яжучими.

Під час перерви в роботі верхній ряд кладки повинен залишатися не прикритий розчином. Продовження мурування після перерви необхідно починати з поливання водою поверхні, яка раніше вимурувана. Це необхідно робити тому, що цегла швидко усмоктує воду, якої буде недостатньо для гідратації цементу (тобто частина розчину не затужавіє, а висохне).