Сучасний підхід до використання ресурсів передбачає не лише ощадливе ставлення до матеріалів, які використовуються, але і їх перероблювання. Можливість повторного використання виникає переважно через руйнування, спричинені воєнними діями, або у разі потреби в будівництві на території, де проводиться демонтаж будівель через їхню невідповідність потребам власника. Повторне використання матеріалів є актуальним з багатьох причин:
- можна уникнути надмірних витрат та реалізувати амбітні проєкти у сфері будівництва;
- вдається мінімізувати навантаження на довкілля ;
- завжди є можливість отримати потрібну кількість матеріалів, адже через воєнні дії багато споруд знищені та не можуть використовуватися за призначенням;
- вдається покращити властивості бетону, цегли, скла тощо завдяки спеціальним технологіям на етапі переробки. Наприклад, вторинний щебінь значно краще витримує перепади температури та вологи, має оптимальне зчеплення з цементом та багато інших переваг.
Що таке переробка будівельних матеріалів?
Загалом переробка будівельних матеріалів – це процес при здійсненні демонтажних робіт підготовки матеріалів до повторного застосування під час будівництва чи реставрації споруд. Рециклінг потребує специфічних знань, навичок та інноваційного обладнання, які дозволяють здійснити всі потрібні операції: дроблення, сортування за фракціями, очищення від різноманітних включень. На виході отримується матеріал, який має гарні характеристики та прийнятну ціну і може бути використаний ще як мінімум один раз. Найкращим способом є переробка цегли, бетону, скла тощо безпосередньо на місці демонтажу – тоді поточні витрати не виявляються захмарними. До залишків або матеріалів, які непридатні для повторного використання, застосовують спеціальні методи утилізації.
Безпосередньо процес демонтажу передбачає:
- розбирання стін, перекриттів, підлоги та даху;
- вилучення устаткування, елементів систем кондиціонування та вентиляції, трубопроводів;
- знесення фундаментних конструкцій з каменю, бетону тощо;
- очищення майданчика – вивіз сміття та відходів.
Послідовність робіт вкрай важлива, так само як обладнання, яке використовується. Спеціалізовані компанії на кшталт «Форест-Україна», користуються екскаваторами, кранами, бульдозерами та іншими машинами відповідно до конструктивних особливостей будівлі, обсягу робіт та побажань замовника. Зазвичай, вилучення матеріалів для переробки проходить наступним чином:
- Підготовчі роботи на об’єкті – вивчення будівлі та можливостей для переробки скла, щебеню, бетону, цегли тощо.
- Розробка плану безпеки та оцінка ризиків демонтажу.
- Вирішення організаційних питань – виділення майданчика для розміщення матеріалів, створення меж допустимих проходів, визначення маршруту проїзду вантажних авто.
- Безпосередній демонтаж відповідно до встановлених діючим законодавством правил та норм.
- Оцінка результату та здійснення переробки з урахуванням особливостей матеріалів.
Доручаючи демонтаж професіоналам, можна не турбуватися щодо безпеки та ефективності процесу, а також отримати перероблені матеріали для повторного використання. Такий підхід демонструє відповідальне ставлення до екології та є не лише українським, але й світовим трендом.
Основні матеріали, які можна переробляти після демонтажу будівель
Під час будівництва житлових, комерційних та промислових споруд використовують велику кількість ресурсів та матеріалів. Коли ж будівля зруйнована чи за інших причин непридатна для експлуатації, більшість з них можна застосувати ще раз. Найбільш розповсюдженою є переробка бетону, який є універсальним матеріалом. Після подрібнення, сортування та очищення його можна використати для засипання котлованів, ремонту дорожнього полотна, формування будівельних насипів тощо. Також можливе здійснення переробки:
- цегли, яка потім придатна для нових будівель чи створення ландшафтних композицій;
- металевих елементів – зазвичай, йдеться про деталі з міді, сталі та алюмінію (їх потім можна використовувати в різних галузях промисловості);
- деревини, яка незамінна під час виготовлення меблів та предметів декору;
- скла, яке отримає нове життя після виробництва віконних систем та фасадних конструкцій чи як наповнювач для будівельних матеріалів.
Нюанси переробки будівельних матеріалів
Вторинні матеріали за властивостями повністю відповідають сучасним стандартам якості та безпеки, при цьому коштують дешевше та допомагають підтримувати екологічний баланс. До плюсів переробки варто також віднести зменшення витрат сировини та енергії, уникнення надмірного навантаження на довкілля через накопичення відходів на сміттєзвалищах. Разом з тим, є сенс в демонтажі будівель та повторному використанні лише за умови налагодження процесу, виконання правил сортування та транспортування матеріалів, а також постійного контролю з боку спеціалістів. Викликів та ризиків багато, але це єдиний шлях для підтримання екологічної рівноваги.